Muamba’dan Azrail’e şık bir çalım…

Muamba’dan Azrail’e şık bir çalım

Uzaklardan… 

Sahada ayaktaki futbolcu, yerde hareketsiz yatan rakibine endişe dolu gözlerle bakıyordu. Az önce futbol gürültüsünün hâkim olduğu o koca stat bir anda sessizliğe bürünmüş, tüm gözler ilk yardım ekibinin hayata döndürmeye çalıştığı yerde yatan genç futbolcuya kilitlenmişti. Kupa maçının 41. dakikasında topun ve rakibin yakınında olmadığı bir pozisyonda fenalaşmış ve yığılmıştı olduğu yere. Artık nefes almıyordu. Sahadaki futbolcular şaşkın, çaresiz gözlerle ilk yardım ekibine bakıyor; o gün o kara kupa maçında stadı dolduranlar bekledikleri bir futbol şöleni yerine, ölümün en soğuk haline, genç bir futbolcunun yaşam ile ölüm arasındaki mücadelesine tanıklık ediyorlardı. Eğer yaşıyor olsaydı, “Futbol bir hayat memat meselesi değildir, ondan çok ama çok daha önemlidir!” diyen futbol efsanesi bile herhalde pişman olurdu o cümlesinden…
Çünkü hiçbir şey yaşamdan daha önemli değildi aslında; o çok sevdiğimiz futbol bile… O gün, sakin, sıradan bir kupa maçında yaşananlar bir kez daha hatırlattı o gerçeği…

***

Yaşadığı çaresizlik karşısında daha fazla dayanamadı ayaktaki futbolcu, elleriyle ağlamaklı yüzünü kapadı. Küçük yaşlardan beri tanıdığı arkadaşının ölümü hatırlatan hali onu fena sarsmıştı. Çocukluk yıllarında yolları doğu Londra’nın göçmenler mahallesi olarak bilinen Walthamstow’un yeşil sahalarında kesişmişti. 6 Nisan 1988 tarihinde Kongo’da dünyaya gelmişti arkadaşı ve 14 bin kişinin hayatını kaybettiği iki iç savaş sonrasında mülteci olarak İngiltere’ye sığınan ailesi ile birlikte, henüz 11 yaşında dilini bile bilmediği bir ülkede yeni bir hayata başlamıştı. Futbola olan düşkünlüğü ve yeteneği ile kısa sürede, öğrencilerinden yüzde altmışının ana dilinin İngilizce olmadığı okulu Kelmscoot School’un takımında yer almaya başlarken Arsenal’ın “scoutları” tarafından beğeniliyor; 2002 senesinde henüz 14 yaşında kuzey Londra kulübünün genç takımlarına katılıyordu. 2005 senesinin Ekim ayında Arsenal takımıyla profesyonel sözleşme imzaladığında İngiltere Ulusal Takımı’nın minik ve genç takımlarında forma giymiş; geleceği parlak bir orta saha oyuncusu olarak adını duyurmuştu. Arsenal’deki ilk maçına Lig Kupası’nda, 25 Ekim 2005 tarihinde Sunderland’ın Stadium Of Light Stadı’nda, 47.000 taraftar önünde çıktı.

Ancak o dönemde Ada futbolunun en iyi orta saha futbolcularından kurulu bir takımdı Arsenal ve genç futbolcu o takımda kendine yer bulmakta zorlandı. 2006 senesinin Ağustos ayında bir alt lig Championship’te yer alan Birmingham City takımına bir sezonluğuna kiralandı. İlk zamanlarında takıma uyum sağlamakta zorlanırken, Arsenal’ın eski kaptanı Patrick Viera’yı andıran fiziği ve mücadeleci yapısıyla kısa sürede takımda ilk 11’de yer bulmaya başladı. O sezonun sonunda Birmingham City taraftarlarınca “sezonun iyi genç futbolcusu” seçilmişti.
11 Mayıs 2007 tarihinde Birmingham City, Arsenal’den kiralık gelen futbolcunun bonservisini kulübünden 4 milyon Sterlin karşılığında alıyor; genç futbolcuyla üç senelik anlaşma imzalıyordu. Takımının 4-2 kaybettiği Portsmouth maçında ilk golünü atarken, 2007-2008 sezonunda 37 maçta forma giydi. O sezonun sonunda Birmingham bir kez daha Premier Lig’den düşmüş, değerli futbolcularını elden çıkarmaya başlamıştı. 2008 senesinin Haziran ayında, 5 milyon Sterlin karşılığında Bolton Wonderers’a transfer olurken, bir defansif orta saha oyuncusu olarak yeni takımıyla çıktığı maçlarda göz dolduruyor; ilk golünü 13 Mart 2010 tarihinde Wigan Athletic karşısında kaydediyordu. Bolton’un yerel gazetesi Bolton News tarafından “sezonun en iyi futbolcusu” seçilirken, 2010 senesinin Ağustos ayında takımıyla dört senelik anlaşma imzalıyordu.

Yakın geçmişte kendisiyle yapılan bir söyleşide, “Futbolcu olmasaydım, muhasebe uzmanı olmak isterdim” diyen futbolcu, bu rüyasını gerçekleştirme adına üniversiteye de başlamıştı.

***
Takvim yaprakları 17 Mart 2012’yi gösterirken, güneşli bir günde takımının kuzey Londra’da Tottenham Hotspurs’e karşı oynadığı Federasyon Kupası maçının 41. dakikasında kalp krizi geçirdi futbolcu. Şoka giren iki takım futbolcularının çaresiz bakışları arasında yardıma gelen ekibin içinde, o gün tribünde olan ülkenin en iyi kalp cerrahlarından Dr. Andrew Deaner de sahaya atlayarak ilk yardım ekibine katıldı. Onun yönlendirmesiyle şehrin en bilindik hastanelerinden London Chest Hospital’a kaldırılan futbolcuya ambulansta, Bolton teknik direktörü Owen Coyle ve takım kaptanı Kevin Davies eşlik ediyordu.
***
2003 senesin Haziran ayında Kamerun Ulusal Takımı’nın Kolombiya karşısında oynadığı maçta kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılan Marc Vivien Foe, 2004 senesinde Benfica formasıya çıktığı maçta kalp krizi geçirerek ölen Macar Miklos Feher, 2007 senesinde İskoçya liginde oynanan maç esnasında fenalaşan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Motherwell kaptanı Phil O’Donnell… Fabrice Muamba’nın yaşam mücadelesi verdiği anlarda, kaderinin, geçmiş yıllarda yeşil sahalarda kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılmışlara benzememesini diliyordu tüm ülke…
Sosyal paylaşım sitelerinde hakkında yazılmış iyi dilek mesajlarının içinde, Fabrice Muamba ile iki sezon birlikte top koşturmuş eski takım arkadaşı Robin Van Persie’nin cümlesi göze çarpıyordu:
“Çok üzgünüm!” diyordu Arsenallı futbolcu ve ekliyordu;
“Fabrice… Her zaman gülümseyen arkadaşım… Umarım yeniden gülümsersin bizlere…”
Ziya Adnan
25 Mart  2012
Muamba