Sahil Kasabasının Mütevazı Takımı: Blackpool FC…

Sahil Kasabasının Mütevazı Takımı: Blackpool FC

Uzaklardan…

“Always look on the seaside of life” (Hayata daima sahil tarafından bak)

İngiltere’nin kuzeybatısında, Lancashire bölgesinde, bilhassa yaz aylarında ziyaretçilerin akınına uğrayan sevimli bir sahil kasabasıdır Blackpool. 143 bin nüfuslu o şirin kasaba, 2010 senesinde Which Holiday dergisi tarafından yapılan ankette İngilizlerin ülke içindeki favori tatil beldesi olarak yerini alırken, eski kuşaklar tarafından “The Jewel Of The North” (Kuzeyin Zümrütü) olarak bilinir. Her sene 16 milyonun üzerinde turistin akınına uğrarken, sekiz kilometrelik sahil şeridini süsleyen göz kamaştırıcı ışıklandırması, küçüklü büyüklü üç bine yakın otel ve pansiyonu, ülkenin en büyük eğlence parkıyla yaz kış demeden ziyaretçilerini ağırlar. Çoklarına göre, “İngiltere’nin Las Vegası”dır Blackpool; bazı bölgelerindeki yüksek suç oranına rağmen görülesidir.Bu yazı, o sevimli sahil kasabasının bu sezon Premier Lig’e renk katmış, diğer takımlara nispeten kısıtlı bütçesiyle mücadelesini sürdüren o mütevazı takımına…Blackpool FC…

Formasının rengi nedeniyle ”The Tangerines” (Mandalinalar) olarak bilenen takımın kuruluşu 1887 senesine dayanır. Tarihi boyunca çok fazla kupa kazanamamış olsa da, 1953 senesinde kazandıkları Federasyon Kupası müzelerini süsler. O kupayı kazandığı zamanlarda, İngiltere Ulusal Takımına dört futbolcusunu gönderecek kadar da zamanının iyi takımlarındandı Blackpool FC.

Bu sezon tarihinde ilk kez Premier Lig’de mücadele eden ve lige renk katan takım, dokuz sezonda dört küme terfi ederek ülke futbolunun en üst liginde mücadele etme hakkını kazanmıştır. İşin ilginç yanı, terfi ettiği sezonlardaki başarısının play-off maçlarındaki mücadelesi sonucu gelmiş olmasıdır.

Kuruluşu 1880 senesine dayanan ezeli rakibi, yakın yörenin takımı Preston North End, günümüzde Championship’te lige tutunmaya çalışırken, son sezonlarda kapı komşusunun gölgesinde kalmıştır.

Maçlarını oynadığı, 1901 senesinden beri takıma ev sahipliği yapan 16.220 kapasiteli Bloomfield Road Stadı’nı oynadığı her maçta dolduran kasaba sakinlerinin tutkusudur portakal renkli takım. En ucuz sezonluk bileti 339 Sterlin olan “Mandalinalar”ın küçük taraftarları için ortalama sezonluk bileti 180 Sterlin civarındadır. Tarihinde formasını giyen yıldız futbolcular içinde Jimmy Armfield, Alan Ball, Peter Doherty, Stanley Matthews, Stan Mortensen gibi önemli isimlerin bulunduğu Blackpool’un başkanlığını, 1999 senesinden günümüze İngiliz işadamı Karl Oyston yapmaktadır.

Tarihi boyunca sadece İngiliz teknik direktörlerle çalışan, kurulduğu günden bu yana 32 teknik direktörün görev yaptığı takımı günümüzde bir zamanların isim yapmış futbolcusu İan Halloway çalıştırmaktadır. 12 Mart 1963 doğumlu İngiliz teknik direktör, Mayıs 2009’dan beri takımın başındadır. Futbolculuk zamanlarında Bristol Rovers, Wimbledon, Brentford, Queens Park Rangers takımlarında orta sahada görev yapmış Halloway, futbolu bıraktıktan sonra 1996–2001 seneleri arasında Bristol Rovers’i, sonrasında QPR, Plymouth Argyle takımlarını çalıştırmış olup, en son Blackpool’da teknik direktörlük kariyerini sürdürmektedir.

Görev yaptığı takımlarda hücum futbolunu benimseyen Holloway, oyun felsefesini şu cümlelerle anlatıyor:

”Sadece bir kez hücum futbolu düşüncemden şüphe duydum. Zayıf bir rakiple oynuyorduk ve maç golsüz devam ediyordu. Ama o gün eşim yanıma oturdu ve şöyle dedi: ‘Şimdi değiştiremezsin. İnandığın futbol felsefesinde devam etmelisin. İnandığın yolda devam etmelisin. Senin başında olduğun takımları izlemek futbolsevere keyif veriyor, bunu asla aklından çıkarma…’ Eşim haklıydı. Belki Barcelona olamayacaktık ama izleyenlere seyir zevki vermek bile aslında yeterdi.”

***
Bu yazının yazıldığı saatlerde, Blackpool FC, Premier Lig’in bitişine altı hafta kala topladığı 35 puanla ligin 17. sırasında… Küme düşme potasının hemen üzerinde, üstelik sadece gol averajıyla… Geçtiğimiz haftalarda kendi evinde, 16.030 taraftarının önünde Arsenal’a yenildiği maçtan sonra Wigan’a da mağlup olurken, artık biraz daha kaygılı bakıyor geleceğe. Premier Lig takımlarının aksine, çok kısıtlı bütçeyle ayakta kalmaya çalışırken, kadrosundaki tüm futbolcularına ödediği ücretin toplamı, Manchester City’nin Yaya Toure’ye ödediği rakamın altında. Hiçbir futbolcusuna haftada 10 bin Sterlin’den fazla ödemeyen kulüp, kısıtlı bütçeyle neler yapılabileceğini kanıtlıyor.

Yeri gelmişken, Premier Lig’in ağır topları Manchester United, Arsenal, Liverpool ve Chelsea’nin kadrolarına katmak istedikleri, Blackpool orta sahasının dinamosu Charlie Adam’a da bir kaç satır ayırmak gerek. 10 Aralık 1985 Dundee İskoçya doğumlu orta saha oyuncusu bu sezon yıldızı parlayanlardan… Profesyonel futbol kariyeri 2003 senesinde Glasgow Rangers’da başlayan Adam, 2009 senesine kadar İskoç devinin formasını giydi. O sene Ross County ve St Mirren’de kiralık oynadıktan sonra 2009 senesinin Ağustos ayında, kulübün transfer rekorunu kırarak 500 bin Sterlin karşılığında Blackpool’a transfer oldu.

Geçtiğimiz Ocak ayında, futbolcuyu kadrosuna katmak isteyen Liverpool’un 4,5 milyon Sterlin’lik transfer teklifini geri çeviren Blackpool’un, gelecek sezonlarda yıldız futbolcusunu tutmasının zor olacağı aşikâr…

***
Kendi adıma, Blackpool FC gibi futbolun görünmez köşesinde kalmış, etrafındaki zenginliğe aldırmadan küçük stadında, amatöre yakın ruhla kaygısızca mücadelesini sürdüren takımların Premier Lig’de diğerlerine kafa tutuşuna seviniyorum. Günümüzün paraya bulanmış endüstriyel futbol çılgınlığında, o küçük sahil kasabasının mütevazı takımını izlerken, futbola olan sevgim artıyor.

Nicedir yitirdiğimiz amatör ruhun, derebeylerine başkaldırısını keyifle izlerken, hayata daima sahil tarafından bakanların yazdığı mandalina kokulu peri masalının mümkünse daha uzun sürmesini diliyorum..

Ziya Adnan

8 Mayıs 2011

 

BlackpoolFC