Championship Günlükleri: Nottingham Forest, bir özlem anılar arasından…

Uzaklardan…

Geçenlerde yine bu köşede Championship’te geçmişe ağıt yakan Sheffield Wednesday’i hatırlamıştık. Her ne kadar nicedir gözlerden uzak olsalar da eski günlerini özleyen geçmişin başka bir efsane takımına Watford deplasmanı vesilesiyle naçizane bir bakış.

Nottingham… İngiltere’nin kuzeyinde, East Midlands bölgesinde, Leicester ve Derby şehirlerinin hemen yanı başında, 300 bine yaklaşan nüfusuyla, üniversitesi ve eski katedraliyle kendi halinde yaşanılası tarihi bir şehir. Öğrenci nüfusun yoğunlukta, haliyle hareketli gece hayatına sahip olmakla ün yapmış; ülkenin en eski pubu olan ‘Ye Olde Trip to Jerusalem’ 1189’dan beri ayakta, ziyaretçilerini ağırlıyor.

Şehrin iki profesyonel futbol kulübü Nottingham Forest ve Notts County, Trent nehrinin karşılıklı kıyılarında, özlemle eski günlerine dönmeyi bekler. Biri dünya futbolunun en eski profesyonel kulübü, diğeri ise bir zamanlar Avrupa futbolunda nam salmış, esmiş kükremiş sonra düşüşe geçmiş, eski şaşaalı günlerine dönmenin özlemiyle yanıp tutuşan Nottingham Forest…

Ah Forest! Gençlik yıllarımızın efsane takımı… Yazılanlara göre, ‘Forest’ lakabı Robin Hood’un yaşadığı Sherwood ormanlarından gelmekteymiş. Şehrin kuzeyinde yer alan ‘Forest Recreation Ground’, takımın maçlarını oynadığı ilk saha olduğundan takımın adına ‘Forest’ eklenmiş. 1970’li yılların ortalarına kadar Ada futbolunun vasat takımlarından, 20 Eylül 2004’te mide kanserine yenik düşerek 69 yaşında aramızdan ayrılan Brian Clough’un takıma gelişiyle değişmiş makus kaderleri. 70’li senelerin sonları, 80’lerin başı yalnız Ada’da değil Avrupa arenalarında esip kükredikleri zamanlar. 1977-78 sezonunda kazandıkları lig şampiyonluğu, sonrasında iki sezonda günümüzdeki adıyla Şampiyonlar Ligi kupası o güzel günlerin anısına. Sonrası düşüşe geçtikleri zamanlar… Premier Lig’in kuruluşundan sonra 3 kez düşüp 2 kez döndüler. 2005-08 arasında 3. Ligi gördüler. 1999’dan beri elitler liginden uzaklar. Tüm zamanların puan cetvelinde 22. sıradaki takımın hikâyesi şairin dizelerindeki gibi, ”Birden hatırlarsın, o da seni birden bazan, nerde, ne yapar şimdi, parlar bir özlem anılar arasından.”

Watford karşısına çıkan takım ligde 16. sırada, küme düşme potasının 8 puan üzerinde. 30 kişilik kadrosunun değeri 55,3 milyon sterlin, yaş ortalaması 28… 3 futbolcusu milli takımlarda görev yapıyor. 4-2-3-1 dizilişinde başlıyorlar maça, gol umutları Murray’nin arkasında Knockaert, Krovinovic, Freeman üçlüsü. Sağ kanatta 28 numaralı Knockaert, Fulham’dan kiralık, ligde 3 golü var. Ev sahibi 4-3-3 dizilişinde, ileri uçta Sarr, Gray, Sema üçlüsüyle baskılı başlıyor maça, Forest takım halinde savunmada. 5. dakikada Gray’in kafa vuruşu Forest kalecisi Samba’da kalıyor. İlk kornerini 8. dakikada kullanıyor kırmızı beyazlı misafir takım, sonrasında 3. bölgede daha kalabalıklar. Watford’un sağ kanadında Sarr’ın çabukluğu, savunma arkası koşuları zorluyor rakip savunmayı, beklenen gol 17’de geliyor. Sarr’ın çizgiye inip ceza sahasına kestiği topu uzak köşeye bırakıyor sol hücum beki Masina. Golden sonra oyunu dilediği şekilde yönlendiriyor Watford, orta sahada Hughes ataklara yön veren oyuncuları. İlk gol denemesini 31. dakikada Krovinovic’in uzaklardan vuruşuyla yapıyor Forest ama 3. bölgede çok etkisizler. Topa yüzde 46 oranında sahip oldukları, rakip kaleyi sadece 2 kez yokladıkları devreyi geride kapatıyorlar.

2. devreye orta sahada kalabalık başlıyor Forest ama savunmadan çıkarken çok top kaybı yapıyorlar. 51’de Watford atağında Pedro’nun vuruşu kaleci Samba’yı geçemiyor. Orta sahada etkili oyun kurucu yokluğunda geniş alanları kullanmaya çalışıyor Forest ama kadro zafiyeti bariz. Murray gibi deneyimli bir golcüye sahipler ama pozisyon üretmekte zorlanıyorlar. 56’da net golü kaçırıyor Watford, yakın mesafeden topa dokunamıyor Gray. Son bölümde Watford pas trafiğini artırıyor ama final paslarında etkisizler. Forest sağ kanatta Christie ile rakip kaleye inme çabasında ama Watford savunmasının solunda Masina geçit vermiyor. Velhasıl Watford tek golle kazanıp 2. sıraya yükseliyor, kırmızılı takım ise küme düşme potasına yakın olmanın sıkıntısında. 35 maçta 28 gol kısırlığının özeti… Watford’da maçın adamı İsmaila Sarr, yaz döneminde taliplileri sıraya girecektir muhtemel.

Nottingham Forest’i hatırladığımız yazıya şairle başlamıştık şairle bitirelim. “Söner yangın birazdan, yatışır özlem, bir gün karşılaşırız, bir gün, bir yarım akşam.”

Ziya Adnan

9 Mart 2021