Brentford FC: Yetenek avcısı…

Uzaklardan…

Son beş sezonda sattıkları futbolculardan 120 milyon Sterlinin üzerinde kazandılar. Fransız golcüleri Maupay’ı 2017’nin yazında 1,6 milyon Sterlin karşılığında Saint-Etienne’den transfer etmişler, iki sezonda 85 maçta 37 golden sonra 20 milyon Sterlin bedelle Brighton & Hove Albion’a satmışlardı. Borç batağındaki kulüpleri düşününce iyi yönetildikleri aşikâr. Golcünün yerini doldurdukları Ollie Watkins’i yine aynı zamanlarda alt lig takımı Exeter City’den 1,8 milyon Sterlin karşılığında saflarına kattılar. Geçen sezon Championship’te gol krallığının zirvesine oturan, yaz döneminde Aston Villa’ya transfer olan futbolcunun satışından elde ettikleri gelir 33 milyon Sterlin. Londra’nın batısında, Middlesex bölgesinde, adını kıyısına kurulduğu nehirden alan 30 bin nüfuslu kasabanın takımı geçen sezonun sonunda play-off finalinde kaybetmeseydi bu sezon onları 17.500 kapasiteli yeni mabetleri Brentford Community Stadı’nda devlere kafa tutarken izleyecektik ama olmadı. Yapımı ilk kez 2002’de gündeme gelen, uzun bekleyişten sonra pandeminin gölgesinde kavuştukları mabetlerinde henüz taraftarlarıyla buluşamadılar. Coventry City maçı vesilesiyle Arılar’ın hal ve gidişine naçizane bir bakış…

Kulübün futbol direktörü 1983 doğumlu Danimarkalı Rasmus Ankersen, aynı zamanda Danimarka ligi takımlarından FC Midtjylland’da görev yapıyor. Ada futbolunda yetenek avcısı olarak nam salmış, gezip gördüğü ülkelerdeki deneyimlerini aktardığı çok sayıda kitabı var. Kitaplarının popülaritesi nedeniyle ‘yüksek performans uzmanı’ olarak görülüyor. Deneyimlerinde yetenekli futbolcularla çalışma imkân bulduğunu, onlara dair gözlemlerini aktarıyor. Keşfedilmeyi bekleyenleri ‘fısıldayan yetenekler’ olarak adlandırıyor. Brezilya futbolunun efsanesi Ronaldo Luís Nazario’nun ilk kez Flemango takımında deneme antrenmanına çıktığını, ancak 2. deneme için kulübün futbolcunun otobüs parasını vermeyi reddettiğini, Ronaldo’nun soluğu sonrasında Cruzeiro takımında aldığını aktarıyor. Ronaldo’nun üç kez dünyanın en iyi futbolcusu seçildiğini hatırlatalım. Meselenin özü, yeteneği keşfetmek de ayrı zanaat…

Championship’te sezona iyi başlayamayan Brentford, ekim ayının ortalarında 17 milyon sterline mal ettiği görkemli stadında. 23 kişilik kadrosunun değeri 60,4 milyon Sterlin, 15 futbolcusu İngiltere dışında dünyaya gelmiş. Transfer döneminin son gününde West Ham United’a şartlı kiraladıkları Benrahma’dan elde edecekleri gelir 20 milyon Sterlin. Pandemi nedeniyle takımın sevdalıları mabetlerini göremedi ama umarım en kısa zamanda, malum futbol taraftarlarla güzel. Rakip Coventry City Premier Lig’in kurucu kulüplerinden, nice seneler devlere kafa tuttuktan sonra 1993-94 sezonunda düştüler, düşüş o düşüş. Geçen sezon yükseldikleri Championship’in kadro değeri en mütevazı takımlarından (12 milyon). Onlar da sezona iyi başlayamayanlardan, dört maç sonunda dört puandalar.

4-3-3 dizilişinde Brentford, ileri üçlüsü Mbeuma, Toney, Marcondes. Henüz ilk dakikada rakip kaleyi Jensen ile yokluyor Brentford, Coventry City beşli savunma dizilişinde. İlk bölümde oyunu rakip sahaya yıkıyor ev sahibi, sağ kanatta Marcondes topla buluştuğu anlarda etkili. Savunmadan çıkmakta zorlanıyor mavili Coventry City, Brentford’un ilk 20 dakikada kullandığı korner sayısı dört. Kurdukları baskıya rağmen net pozisyon bulamıyorlar, Marosi’nin koruduğu rakip kaleyi uzaktan vuruşlarla zorluyorlar. İştahlı oyunlarına rağmen 3. bölgede bitirici oyuncu eksikliği göze batıyor. U21 maçında göz dolduran Dervişoğlu’nun Twente’ye kiralık verildiğini hatırlatalım. Geçen sezon 60 gol bulan üçlüden sadece biri halen takımda, haliyle o üretkenlikten uzaklar. 24’te Dasilva ile gole yaklaşıyorlar, sonrasında oyunda dengeyi yakalıyor Coventry City. 38’de kullandıkları duran top organizasyonunda Rose yakın mesafeden kaleyi bulamıyor, ilk devrenin en net pozisyonu. Topa yüzde 59 oranında sahip olan, rakip kaleyi 12 kez yoklayan Brentford devreyi golsüz kapatıyor.

2. devreye golle başlıyorlar, ceza sahasının sağından Mbeumo’nun plasesine ayak koyan Toney takımını öne geçiriyor. Golden sonra 3. bölgeye daha kalabalık gidiyor Coventry City ama 54’te kalelerinde 2. golü görüyorlar. Marcondes’in uzak direğe ortasına yakın mesafeden kafayı vuran Toney 2. golünü buluyor. 1996 doğumlu golcü geçen yazıda selam çaktığımız Northampton Town’un alt yapısından yetişmiş, alt liglerde geçen zamanlardan sonra yaz döneminde 5 milyon Sterlin bedelle takıma katıldı. 67’de gole çok yaklaşıyor misafir takım, kornerden gelen topa Godden’in vuruşunda top üst direkten gol çizgisine düşüyor. 70’de Brentford’da sahanın iyilerinden Marcondes yerini Janelt’e bırakıyor. Son bölümde farkı azaltmak için baskı kuruyor Coventry City ama gol yollarında üretkenlikten uzaklar. 85’te gole yaklaşıyorlar ama Godden’in kafa vuruşunu çıkarıyor Brentford kalesinde Raya. Velhasıl iki farkla kazandığı maçta üç puanı heybeye atarken üst sıralara tırmanıyor Brentford. Coventry City’e gelince, geçen sezon yükseldikleri ligde savunmada sıkıntı yaşayacakları aşikâr, 5 maçta kalelerinde 9 gol gördüler. Ama beterin beteri var, güneyin Devon bölgesinde amatör takım Stoke Gabriel FC bu sezon ligde oynadığı 10 maçta kalesinde 122 gol görürken sadece iki gol bulabilmiş. Onların hikâyesi Samuel Beckett’i hatırlatıyor: “Hep denedin, hep yenildin. Yine dene, yine yenil. Daha güzel yenil.”

Ziya Adnan

20 Ekim 2020