Ada futbolunda Lig Kupası; bir Bradford rüyası…

Ada futbolunda Lig Kupası; bir Bradford rüyası…
Uzaklardan…

Ada futbolunda, amatör takımlar dahil olmak üzere ilk turuna 758 takımın katıldığı “Federasyon Kupasindan” farklı, sadece 92 profesyonel futbol takımının yer aldığı ‘League Cup” (Lig Kupası) ilk kez 1960 senesinde oynanmıs, bu sezon 53 yaşında. O sezon Rotherham United’ı iki maç üzerinden oynanan finalde 3-2 yenen Aston Villa kupayı ilk kazanan takım. Son 20 senede farklı sponsorların adını taşıyan kupa, günümüzde “Capital One Cup” olarak biliniyor ve kredi kartı şirketinin sponsorluk anlaşması 2016 senesine kadar. Federasyon Kupasından diğer bir farkı, yarı finallerin iki maç üzerinden oynanması. Federasyon Kupasını kazanan takım 2 milyon Sterlin’lik ödülü alırken, Lig Kupasını kazanan takımın sadece yüz bin Sterlin alıyor olması işin başka bir boyutu.

1992–1998 seneleri arasında “Coca-Cola Cup”, 1998–2003 arasinda “Worthington Cup” (bira üreticisi), 2003–2012 arasında “Carling Cup” (bira üreticisi) olarak bilinen kupanın 2012 senesinden beri sponsoru, Kredi Kartı “Capital One” .

Bir zamanlar yalnız Ada futbolunda değil, Avrupa arenalarında esmiş kükremiş Liverpool FC kupayı en çok kazanan takım. En son 2012 senesinde, Cardiff’i penaltılar sonucunda yenerken, ödülü 8. kez Premier Lig şampiyonluğuna hasret kalmış şehrine götürüyordu kırmızılı takım.

Kupayı en çok kaldıran futbolcu ise bir zamanların efsane golcüsü Ian Rush. Kariyerinde sadece bu kuıpada 49 gol kaydetmiş, dile kolay. Onbir finalde yer almış Liverpool’un arkasından, kupayı 5 kez kazanan Aston Villa’yı, 4’er kez kazanan Chelsea, Manchester United, Nottingham Forest, Tottenham Hotspur takip ediyor.

Nottigham Forest denilince, bir ah geçer eskiyi bilenlerin içinden. Bir zamanlar Avrupa futbolunda nam salmış, sonra düşüşe geçmiş, eski şaşaalı günlerine dönmenin özlemiyle yanıp tutuşan, yeni futbol nesillerinin hiç bilmediği, en fazlasından büyüklerinden dinleyebilecekleri Brian Clough’un efsane takımı. Kupayı en son Wembley stadında kaldırdığı 1990 senesinde, Oldham Athletic’i 74,343 taraftarın önünde tek golle geçerken kim bilebilirdi ki bu onların kazanacağı en son kupa olacağını…

Bu sezon West Bromwich Albion’un kalesini koruyan Ben Foster, kupayı iki kez kazanan tek futbolcu (2009 ve 2011).

***

Bradford;

İngiltere’nin kuzeyinde, Leeds şehrinin 14 kilometre batısında, Pennines dağlarının yamacına kurulmuş, 293,717 nüfuslu tarihi yerleşim bölgesi. 19. yüzyılda tekstil üretim merkezi olarak yükselişe geçmiş, sanayi devrimi yıllarında yün üretiminde ilk sırayı almış şehir zaman içinde önemini yitirmiş. Günümüzde Asyalı çoğunluğun yaşadığı şehirde 10 binin üzerinde öğrenci eğitim görürken, şehrin en büyük üniversitesi “University of Bradford” ülkenin en köklü üniversitelerinin başında gelir.

İşte o tarihi şehrin, 1903 senesinde kurulmuş, şimdilerde ‘League Two’ (4. Lig)’de mücadele eden takımıdır Bradford City AFC. 25,136 kapasiteli “Valley Parade” stadı ev sahipligi yapar bordo-sarı renklere sahip, Ada futbolunda “The Bantams” olarak bilinen takıma. 11 Mayıs 1985 tarihinde, 56 taraftarın hayatını kaybettiği stad yangını kulüp tarihinin en kara sayfası olarak yazılmıştır. Yakın geçmişte iki kez kayyuma devredilmiş. 2000 senesinde İntertoto Kupasında yari finale kadar yükselen takım, final şansını FC Zenit Saint Petersburg karşısında kaybetmiş; bu yazının yazıldığı saatlerde 24 takimlı ‘League two’da 10. sırada.

2007 senesinde taraftarlarının başlattığı kampanya sonucu takımın sezonluk bilet fiyatları 138 Sterlin’e kadar düşmüş, Ada futbolunda profesyonel futbol takımlarının içinde en ucuzu. İnanması güç ama, 4. Ligde oynamasına rağmen o sezon 12,019 kombine bilet satmış Bradford City. İngiliz Parlementosunda bile büyük ilgi görmüş bir 4. lig takımına duyulan sevgi, Parlamento’ya davet edilmiş topluca takım kafilesi.

Ve bu sezon, 1961-62 sezonunda ilk kez Lig Kupası finaline yükselen 4. Lig takımı Rochdale AFC’den onca zaman sonra, başka bir 4. Lig takımı finale çıkıyordu. Yarı finalde bu sezon Premier Lig’in hayal kırıklığı Aston Villa’yı eleyen Bradford City AFC Lig Kupası finaline yükselirken, 1 Aralık 1967 doğumlu teknik direktörleri Phil Parkinson bile inanamıyordu takımının finale kaldığına. Maçtan sonraki basın toplantısında, o derin şaşkınlığı üzerinden atamamış olmalı ki, gazetecilerin kendisine yönelttiği ilk soru “İyi misiniz?” olmuştu.

İki maç üzerinden oynanan yarı finalin Villa Park stadındaki 2. ayağına 6,500 taraftarını götürmüştü takım. Ve o tarihi futbol akşamında kupalarda görülen en büyük sürprizi gerçekleştirdi Bradford City AFC. O akşam 4. Ligin orta sıralarında yer alan bir takım, 62 sıra üzerindeki Premier Lig takımını Lig Kupasından eledi.
1972 senesinde ‘Federasyon Kupası’ maçında amatör Hereford United’ın, Newcastle United’ı; 1989 senesinde yine amatör Sutton United’ın, Coventry City’i elemesinden sonra kupalarda yaşanmış en büyük sürpriz bu olmalıydı…

Swansea City ile oynayacakları final maçını heyecanla beklediğini söylüyordu Phil Parkinson; bu sezon Wigan Athletic’i ve Arsenal’ı elemiş takımından bir sürpriz daha beklediğini ekleyerek.

Toplam maliyeti 7,500 Sterlin olan takım finali kazandığı takdirde gelecek sezon ‘Europa Lig’de yer alacak. 24 Şubat’ta Wembley stadında oynanacak final maçında şans yanlarında olsun…

Ziya Adnan
15 Şubat 2012

BradfordCity