Swansea City; Kuğuların Dansı…

Swansea City; Kuğuların Dansı…

Uzaklardan…

Premier Lig’e yükselme maçında, Londra’nın Wembley Stadı’nda 86.581 taraftarın önünde, tarihinde Premier Lig’de yer almamış Galler takımı Swansea FC, Premier Lig’in yabancısı olmayan Reading karşısında… İki Championship takımı arasında oynanan maçta, 90 bin kapasiteli Wembley Stadı’nın tribünlerinin neredeyse tamamen dolu olması Ada futbolunda rekabetin, şehir milliyetçiliğinin göstergesi…

Darısı, ezelden bu kavramları ıskalamış ülkem takımlarının başına!

Bu maçı kazanacak takım gelecek sezon Ada futbolunun devlerine kafa tutacak ve Premier Lig’de geçireceği bir sezon bile kulübe 90 milyon Sterlin kazanç sağlayacak. Maçın bitiminde, Reading’i dört golle geçen Swansea FC, Ada futbolunun en üst ligine terfi ederken, o tarihi günde o müthiş futbol mabedini dolduranlar “Kuğuların Dansı”na şahit oluyordu.Bu yazı, 1982–1983 sezonunda ülkenin en üst ligine veda etmiş, uzun seneler alt kümelerde mücadele ettiği sıkıntılı zamanlarda kapısına kilit vurulmasına ramak kalmış, sonrasında yükselişe geçmiş, 28 sene aradan sonra gelecek sezon Old Trafford, Anfield, Emirates, Stamford Bridge Statlarında devlere kafa tutacak, adını duyuracak Galler takımına…

***

Galler’in güney batısında, 169.880 (2001 sayımı) ile ülkenin en kalabalık şehri Cardiff’den sonra ikinci sırada yer alan, 19. yüzyılda adını “bakır şehri” olarak duyurmuş, sahip olduğu maden yataklarından dolayı bir zamanlar “Copperopolis” olarak bilinmiş, günümüzde büyük bir üniversiteye sahip bir sahil şehri…
Kalabalık nüfusa sahip olmamasına karşın, bilhassa yaz aylarında ziyaretçilerin akınına uğrayan şehir; 50 kilometreye yakın sahil şeridi, görülmeye değer koyları, tarihi kaleleri, akıllardan çıkmayacak tabiat manzaraları ile ülkenin görülesi yerlerinden biridir.

O şehrin 1913 senesinde siyah-beyaz renkleriyle ve “Swansea Town” adıyla kurulmuş, günümüzde maçlarını 20.532 kapasiteli Liberty Stadı’nda oynayan “The Swans” (Kuğular), 2011–2012 sezonunda Premier Lig’de adını duyuracaktır.

50’li ve 60’lı yıllarda asansör takım görüntüsü içinde kimi sezonlarda ikinci, kimi sezonlarda 3. ligde oynayan “Kuğular”, 1967 senesinde 4. lige kadar düşmüştür. 1 Mart 1978 tarihinde, henüz 28 yaşında teknik direktörlük görevine gelen John Toshack’ın liderliğinde çıkış yakalayan takım, dört sezonda üç kez terfi etmiş, o takımdan sonra gelen süreçte sadece Wimbledon FC aynı başarıyı gösterebilmiştir.

Kaderin cilvesi olsa gerek, Swansea City’nin düşüşe geçtiği yıllar, Wimbledon FC’nin yükselişe geçtiği zamanlara denk gelir…

***

Sözü geçmişken, zamanının önemli futbolcusu 22 Mart 1949 doğumlu John Toshack’ı da hatırlamak gerek…

1965–1970 seneleri arasında ezeli rakip Cardiff City’nin formasını giymiş, 1970 senesinde transfer olduğu Liverpool takımıyla önemli zaferler yaşamış, 1978–1984 seneleri arasında Swansea City takımında forma giymiştir. Yakın geçmişte Liverpool taraftarları arasında yapılan geniş katılımlı “Kop’u sallayan 100 futbolcu” anketinde 34. sırayı alan Toshack, 1997–1999 seneleri arasında Beşiktaş’ı çalıştırmıştır.

Toshack’dan söz açılmışken, Swansea City’de göreve geldiği günlerde yardımcılığını yapan, 15 Nisan 1978 tarihinde Swansea’nin kendi evinde oynadığı Scunthorpe maçı öncesinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu aramızdan ayrılmış olan Harry Griffiths’i unutmamak gerekir.

Tıpkı Toshack gibi, onun da Swansea FC tarihinde önemli yeri vardır.

***

1981–1982 sezonuna 5-1’lik Leeds United zaferi ile başlayan, ilerleyen haftalarda ligin dişli takımlarına kök söktüren Swansea FC, o sezonu 6. sırada bitirirken, bir sonraki sezon küme düşmüş, sonrasında Toshack kovulmuştur. 1985 senesinin Aralık ayında kayyuma devredilmesi gündemde iken, “Doug Sharpe” adında bir iş adamı tarafından satın alınmış, ancak yine de kümede kalmayı başaramamıştır. Toschack’ın 4. ligden alıp 1.lige kadar çıkarmayı başardığı o takım, sekiz sene aradan sonra hikâyenin başına dönmüştür.

1988 senesinde, play-off maçları sonunda bir kez daha 3. lige terfi eden takım, sekiz sene bu ligde mücadele edecek, 1996 senesinde bir kez daha küme düşecektir. 90’lı yılların ortalarında Liverpool’un unutulmaz Danimarkalı orta saha oyuncusu Jan Molby teknik direktörlük görevine getirilmiş ama umduğu başarıyı yakalayamamıştır.

2000’li yılların başlarında bir düşüp bir yükselen takımı, 2001 senesinde kulübün direktörlerinden Mike Lewis 1 Sterlin (!) karşılığında satın alır. Ancak kulüpte süregelen karışıklık son bulmaz. Taraftarların kurmuş olduğu Swansea City Supporters Trust yönetimde söz hakkı kazanırken, 2002–2003 sezonunda siyah-beyazlı takım amatör kümeye düşmekten ligin son haftasında kurtulmuştur.

2005 senesinin yazında, “Kuğular” yeni evine, Liberty Stadı’na taşınır. Yeni stadında ilk sezonu 6. bitiren takım, play-off finalini penaltılar sonucu kaybederken, 2007–2008 sezonunda 18 maç yenilgi almadan Championship’e yükselecektir. Sonraki sezonu 8. sırada bitirerek, play-off şansını bir puanla kaybederken, geçtiğimiz sezonu 3. bitirip, Reading’i play-off finalinde yenerek Premier Lig’e terfi eder.

***

Gelecek sezon Premier Lig’de boy gösterecek “Kuğular”, tıpkı uzaklarda 5 sene sonra yeniden Süper Lig’e yükselen Samsunspor’un yanı sıra 26 sene aradan sonra ülke futbolunun en üst liginde mücadele edecek Orduspor ve 29 seneden sonra futbolun elitlerinin arasına katılan Mersin İdmanyurdu gibi…

Kalıcı olurlar mı bilinmez ama darısı bir zamanlar en üst liglerde esmiş kükremiş, sonra zaman içinde futbolun görünmez köşelerinde kalmış, özlemle eski günlerine dönmeyi bekleyen diğer takımların başına…

Ziya Adnan
13 Haziran 2011

SwanseaCity