Premier Lig Seyir Defteri | Burnley FC: Emirates’te altın değerinde puan

Uzaklardan…

112,5 milyon sterlinlik kadro değeriyle Premier Lig’in en mütevazı takımı, her ne kadar nicedir orta sıraların müdavimi olsalar da çok başarılı oldukları zamanlar da olmuş geçmişte. Dünyaya gözlerimi açtığım sene ligi şampiyon bitirmişler, ülke futbolunun en üst liginde iki şampiyonlukları var. Bu yazının yazıldığı saatlerde ligin dibine demir atmış konumdalar. Soğuk bir ocak ayının Pazar günü ziyaret ettikleri Arsenal maçı vesilesiyle 73 bin nüfuslu kuzey kasabasının bordo mavili takımının hal ve gidişine naçizane bir bakış.


Burnley’nin son altmış senesi bir düşüş ve yükselme hikâyesi, anlatalım kalemimiz yettiğince. 1960’ta ülke futbolunun üst ligini şampiyon olarak tamamlamışlar. 1986-87 sezonunda amatör lige düşmelerine ramak kalmışken sezonun son maçını kazanıp profesyonel lige tutunmuşlar. Bu yakın kaçıştan yirmi iki yıl sonra Premier Lig’e terfi ettiler, o zamandan beri iki kez küme düşmelerine rağmen iki kez geri döndüler, altı sezondur elitler liginde boy gösteriyorlar. Sezona iyi başlamadılar, ligin son sırasında, geleceğe endişeyle bakıyor sevdalıları, malum finansal açıdan ligin diğer takımlarının gerisindeler. Yerleşkenin nüfusuna orantılı taraftar sayısında Ada futbolunda ilk sırada olsalar da (2018-19 sezonunda 21.401 kapasiteli Turf Moor Stadı’nda oynadıkları 19 lig maçında 390.148 taraftarı ağırladılar, maç başı ortalaması 20.534) yayıncı kuruluştan gelen paraya ligdeki çoğu kulüpten daha fazla bağımlılar. Sezonluk bilet fiyatlarında Premier Lig kulüpleri içinde en ucuz bilet fiyatına sahip takımlardan. Ligi 17. sırada bitirdikleri 2020/21 sezonunda yayıncı kuruluştan 101,7 milyon sterlinlik pay aldılar. Düşmeleri durumunda bu paranın %45’ini hemen kaybedeceklerini, yayıncı kuruluştan gelen paranın toplam gelirlerinin neredeyse %85’ini oluşturduğunu hatırlatalım.

Londra’da soğuk bir Pazar günü puanlara aç Burnley Arsenal deplasmanında. Rakibe karşı son 18 maçta sadece bir kez üç puan sevinci yaşadılar. Arsenal’de sakatlar ve cezalılar hocaları Arteta adına düşündürücü, orta sahanın iki önemli oyuncusu Partey ve Xhaka cezaları nedeniyle kadroda yer almıyor. Kaybetmeleri durumunda 1962’den beri ilk kez bir takvim yılında iç sahadaki ilk iki maçından puansız ayrılacaklar. Ancak Arteta’nın takımı evinde yenilmesi zor takımlardan, ligde iç sahada oynadıkları 10 maçın yedisini kazandılar. Burnley ise puanlara hasret, 30 Ekim’de Brentford’a karşı evinde 3-1 kazandıkları maçtan sonra üç puan sevinci yaşayamadılar. Arsenal 4-1-4-1 dizilişinde, ileri uçta Lacazette’in arkasında solda Martinelli, sağda Saka, ortada Odeegard, Smith-Rowe. Burnley 4-4-2 dizilişinde, ileri uçta Vydra, Rodriguez ikilisinin arkasında Lennon, Westwood, Brownhill, McNeil. Oyunu geriden kurarak, solda Tierny’yi Martinelli’ye yakın oynatarak başlıyor ev sahibi, 5’te kullandıkları maçın ilk kornerinden sonuç alamıyorlar. 8’de McNeil’in çaprazdan vuruşuyla gole yaklaşıyor Burnley, Arsenal kalesinde Ramsdale topu kornere çeliyor. 38’de Saka bir kez daha rakip ceza sahasına taşıyor topu, Lacazette’in pasında Tierny’nin vuruşu isabetsiz. Devrenin net gol pozisyonunda, 44’te Saka’nın sağ çaprazdan plasesi isabetsiz. Arsenal’in topa yüzde 76 oranında sahip olduğu, rakip kaleyi 12 kez yokladığı devre golsüz kapanıyor.

2. devrenin başında takımlar aynı kadrolarla sahada. 53’te gelişen Burnley atağında McNeil’in vuruşunu sol köşeden çıkartıyor Arsenal kalesinde Ramsdale, misafir adına ender gol pozisyonlarından. 68’de maçın en net pozisyonunda Smith-Rowe’un sağdan enfes pasını yakın mesafeden gole çeviremiyor Lacazette, ev sahibi tribünler kaçan gole hayıflanıyor. 83’te Rodriquez yerini Johann’a bırakıyor. 86’da soldan ortalanan topta savunmadan gelen Gabriel’in kafa vuruşunda Pope gole izin vermiyor. 90’da gelişen ani Burnley atağında McNeil çaprazdan kaleyi bulamıyor. Dört dakika uzatılan maçta 20 gol denemesine rağmen golü bulamayan, tüm kupalarda son beş maçında galibiyet sevinci yaşayamayan Arsenal sahadan beraberlikle ayrılıyor. Velhasıl Emirates’te altın değerinde puanı kapıyor Burnley, maçın adamı savunmada hatasız oynayan Burnley kaptanı Mee…

Ziya Adnan

25 Ocak 2022