Championship Günlükleri: Middlesbrough FC; biraz sis biraz duman…

Uzaklardan…

Ada futbolunu yakından takip edenler bilir, 2016-17 sezonunun sonunda Hull City ve Sunderland ile küme düşen üç takımdan biriydi Middlesbrough FC, İngiltere’nin kuzeydoğusunda North Yorkshire bölgesinde, Tees Nehri’nin kıyısına kurulmuş 1075 bin nüfuslu kasabanın takımı. Futbol aleminde lakapları ‘Smoggies’ (Dumanlılar), anlatalım hikâyesini kalemimiz yettiğince. Geçmiş zamanda bölgede yer alan fabrikalar nedeniyle şehrin üzerindeki daimî duman ve sis tabakası vesile olmuş lakaplarına, rakip takım taraftarları bunlarla oynayacakları maça gelirken toz maskeleri ve kimyasal elbiseler giyerlermiş. Zamanla kendileri de benimsemişler lakaplarını, ne de olsa kasabanın alameti biraz sis biraz duman!

Kökleri 1899’a kadar uzanıyor, 1986’da parasal sıkıntılarla boğuştukları zamanlarda kapanma noktasına gelmişler ama sonraları kulübün başkanlığını yapacak iş adamı Steve Gibson’un başına olduğu konsorsiyum yetişmiş imdatlarına. Premier Lig’in kurucu kulüplerinden, ama elitlerin liginin ilk sezonunda düşmüşler ligden. 20. yüzyılın iki sezon haricinde tamamını ülke futbolunun iki üst liginde geçirmişler, çoğu sezon 2. Ligde. Ada futbolunun asansör takımlarından, dört kez düşüp üç kez döndüler, nicesi gibi düşmeler ve çıkmalarla geçti zamanlar. Premier Lig’in kurulduğu 1992’de düştüler ligden, 1994-95 sezonunda çıktıktan sonra 2009’a kadar ligde boy gösterdiler. Köklü tarihlerinde kazandıkları en önemli kupa 2004’te müzelerine götürdükleri Lig Kupası. 2006’da UEFA Kupasında final oynadılar ama Sevilla karşısında kaybettiler kupayı. Velhasıl 1981’in ocak ayında kaybettiğimiz Özdemir Asaf’ın dizeleri muhtemel kırmızı beyazlı takımı ve sevdalılarını en iyi anlatan: “Anılarda bir tipi, umutlarda bir sis, ikisi de bizsiz, ikisi de isimsiz.”

Yeri gelmişken efsaneleri hatırlamadan geçmeyelim. George Camsell, 1925 38 arasında giymiş takımın formasını, 418 maçta 315 golü var. 1966 senesinde 63 yaşında aramızdan ayrılmış. Şimdilerde Riverside Stadına heykelinin dikilmesi için çalışma başlatmış taraftarları. 2018-19 sezonunda Championship’i 7. sırada bitirip bir puanla kaçırdılar play-off maçlarında yükselme şansını. Takıma 1995’ten beri ev sahipliği yapan 34.742 kapasiteli Riverside Stadı’nda o sezon 23.217 taraftar ortalaması yakaladılar.

Premier Lig’de devre arası tatilinin ilk kez uygulandığı zamanlarda Middlesbrough ligin dişli takımı Brentford karşısında. Aralık ve ocak aylarında arka arkaya dört maç kazandı misafir takım ama sonrasında düşüşe geçtiler. Son dört maçta sahadan üç puanla ayrılamazken bu maçtan önce 18. sırada küme düşme potasının 8 puan üzerindeler. 24 kişilik kadronun değeri 64 milyon sterlin değerinde. Takımın değerlisi forvetleri Assombalonga yedek kulübesinde başlıyor maça. Brentford’un sağ kanadında 24 yaşındaki Cezayirli Benrahma Premier Lig takımlarının radarında. İlk bölümde sol kanatta 10 numara, iki takım da uzun toplarla çıkıyor savunmadan. Orta sahayı kalabalık tutarak oyunun kontrolünü rakibe bırakmamak niyetinde misafir takım. İlk gol denemeleri 13. dakikada, Coulson’un vuruşunda top Brentford kalecisi Raya’da kalıyor. İlerleyen dakikalarda ataklarını sıklaştırıyor ev sahibi, 28’de aradıkları golü buluyorlar, kornerden gelen topu yakın mesafeden tamamlayan Jeanvier. Middlesbrough’nun gol umudu Fletcher rakibin dörtlü savunması arasında kayboluyor. Brentford orta sahasında 21 yaşındaki Dasilva enerjisiyle takımın göze batanı. Arsenal alt yapısından yetişmiş 14 numara. Topa yüzde 48 oranında sahip olduğu ama net gol fırsatı bulamadığı devreyi geride kapatıyor misafir takım.

2. devreye istekli ve ofansif başlarken 48’de beraberlik golüne yaklaşıyor Middlesbrough, Wing’in vuruşu savunmadan dönüyor. 58’de bu kez kaçırmıyor 26 numara, ceza sahası dışından köşeye sert vuruyor. Ama uzun sürmüyor sevinçleri, o golden bir dakika sonra Mbeumo’nun vuruşunda savunmaya çarpan top kaleci Pears’in çabasına rağmen ağlarla buluşuyor. 62’de bir kez daha yakalıyorlar beraberliği, kornerden gelen topu kafayla ağlara gönderen Fletcher. İki takımın da golü düşündüğü dakikalarda maça tempo ve heyecan geliyor. Son bölümde baskıyı artıyor Brentford, 81’de Benrahma’nın serbest vuruşu az farkla dışarda. Golün beklendiği dakikalarda, 90’da Brentford’un golcüsü Watkins çıkıyor sahneye, ceza sahasında yakaladığı pozisyonu kaçırmıyor ve 3-2 kazanan Londra takımı oluyor.

Velhasıl 12.285 taraftarın önünde, zor deplasmanda kaybediyor Middlebrough, sisli kasabanın takımı. Madem şairle başladık yazıya, başka bir şair Cemal Süreya ile bitirelim, dumanlı kasabanın takımına ve sevdalılarına gitsin mısraları: “Mektuplar biter, yollar uzar, özlemler büyür. Burada duman, orada sis.”

Ziya Adnan

11 Şubat 2020