Championship günlükleri: Derby County; Rooney zamanları

Uzaklardan…

Ülke medyasının genel durumu malumunuz, televizyon kanalları, gazeteler, köşe yazıları röportajlar, hep aynı teranenin içinde dönüp dolaşanlar. Oysa farklı şeyler söylemek, farklı sorular sormak lazım, bütün bu teranenin içinde kaybolmak yerine çoğalmak lazım, kimselere biat etmeden, eğilmeden. Okuduğunuz gazete ülkenin ayakta kalmayı başarabilmiş ender gazetelerinden, okurlarıyla buluştuğu 2004’ten beri ilkesi okurların nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak. Yakın geçmişte “Birgün’e üye ol” adında bir kampanya başlattılar, amaçları insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Ülkenin vicdana, merhamete, düşünce özgürlüğüne fazlasıyla ihtiyaç duyduğu zamanlarda “BugünBirGüneAboneOl” kampanyası ilaç niyetine, o yüzden destek olunmalı. Bir Afrika atasözü şöyle der: “Eğer bir fark yaratmak için çok küçük olduğunu düşünüyorsanız, bir sivrisinek ile gece geçirmeyi deneyin!”

Dönelim futbola, İngiltere’de 16 milyon kişinin aşılandığı, tüm ülkenin ağustos sonuna kadar aşılanacağının yazıldığı zamanlarda futbol mabetleri nicedir sessiz. Taraftarın, tezahüratın, tribünlerde çocukların olmadığı futbol keyifsiz ama yazmadan olmaz. Championship’te Derby County’nin zirveye oynayan Watford’u ziyareti vesilesiyle siyah beyazlıların hal ve gidişine naçizane bir bakış…

5 Şubat 1884’te kurulmuş Derby County, geçen günlerde 137. yaşlarını kutladı, nice senelere. East Midlands bölgesinde, Derwent nehrinin kıyısına kurulmuş, 2011 sayımında 248.700 nüfusa sahip o küçük şehrin takımı, namı-diğer ‘The Rams’ (Koçlar). 1888’de kurulan İngiltere futbol liginin 12 kurucu takımı arasında. Lakapları da şehirde yer alan askeri birliğin maskotu ‘koç’tan geliyor. Hatta karargâhta askerlerin söylediği, halk arasında iyi bilinen şarkıları bile varmış o dönemde ‘The Derby Ram’ (‘Derby’nin koçu)! Premier Lig’in hatırı sayılır asansör takımlarından, 1992-93 sezonundan günümüze 7 kez yükselip 8 kez düştüler. 2015-17 arasında altı teknik direktörle çalışırken üç sezonda iki kez play-off maçlarına kaldılar ama yarı finali geçemediler. Şimdilerde takımın başında Manchester United efsanesi Wayne Rooney, 35 yaşında, futbolu bıraktıktan sonra ilk hocalık deneyimi sene başında devraldığı beyazlı takımda…

Watford karşısında sahaya 3-5-2 dizilişinde çıkıyorlar, gol umutları bize aşina, 13 numaralı formasıyla Colin Kazım-Richards. 2004’te Bury’de başlayan kariyerinde 18 takımda forma giydi. 34 yaşında, ekim ayında saflarına katıldığı Derby County’de 21 maçta 6 golü var. Takımı son 5 maçtan 4 galibiyet çıkardı, düşme potasının 6 puan üzerinde 17. sıradalar. Rakip Watford’un hedefi geçen sezon düştüğü elitler ligine dönmek, 2. Brentford’un üç puan arkasında 4. sıradalar. Kaptanları, efsaneleri Deeney’nin sakatlığı nedeniyle kadroda yer almadığı maçta ileri uçta Sarr, Joao Pedro, Sema üçlüsü. Yüksek tempoda oynanan, iki takımın da çok top kaybı yaptığı ilk bölümde sağ kanatta Sarr ile pozisyon üretmeye çalışıyor ev sahibi, pembe formalı Derby takım halinde kapanıyor. İlk 15 dakikanın sonunda sahanın en rahatı kaleciler. Watford, Deeney’nin yokluğunda 3. bölgede top tutamazken Derby geniş alanlarda etkisiz. 19’da öne geçiyor ev sahibi, sağdan Sarr sıfıra inip ceza sahasına kesiyor, yakın mesafeden kaçırmıyor Pedro. Şoku atlatamadan 21’de kalesinde ikinci golü görüyor Rooney’nin takımı, Watford’un sağdan kullandığı kornerde savunmanın uzaklaştıramadığı topu uzak köşeye bırakıyor orta sahanın dinamosu Hughes. Derby’nin akademisinden yetişmiş 19 numara, 187 maçta takımın formasını giydikten sonra 2017’de Watford’un saflarına katıldı. Pozisyonda Derby savunması toptan ve rakipten uzak. İki farklı geriye düştükten sonra hücumda çoğalmaya başlıyor misafir takım, 41’de kullandıkları kornerde Colin Kazım-Richards topu kafayla ağlara gönderiyor ama öncesinde kaleci Bachmann’a faul olduğuna hükmediyor hakem. Topa yüzde 47 oranında sahip oldukları, rakip kaleyi bulamadıkları devreyi iki farkla geride kapatıyorlar.

2. devreye istekli başlıyor Derby ama Kazım-Richards ileri uçta çok yalnız, kalabalık savunma arasında kayıplarda. 3. bölgede presi takım halinde yapamadıklarından savunmadan kolay çıkıyor Watford, pres ve ikinci toplarda ilk yarıda olduğu gibi etkililer. Rooney’nin takımında kalite eksikliği bariz. 60. dakikada iki değişiklik yapıyor deneyimsiz hoca ama bu sezon oyuna sonradan girenlerin golünün olmaması kalite eksikliğinin göstergesi. 63’te rakip kaleyi yokluyor Kazım-Richards ama vuruşu isabetsiz. Watford’da orta sahada Hughes oyunu yönlendiren, tempoyu ayarlayan oyuncu, Derby’nin gol umudu duran toplarda. 77’de Derby atağında Bryne’nın ortasında Watford savunmasında Troost-Ekong’un kendi kalesine attığı golle fark bire inerken umutlanıyorlar. Gol hareketlendiriyor takımı ama 5 dakika uzatılan maçta zaman yetmeyince 3 puanı kapan Watford oluyor. Onlar ikinciliğe yükselirken Derby adına tehlike çanları çalmaya devam ediyor.

Ziya Adnan

23 Şubat 2021