Championship Günlükleri | Craven Cottage, soğuk akşamda şahane 90 dakika…

Uzaklardan…

Bournemouth… İngiltere’nin güneybatısında, Dorset bölgesinin 184 bin nüfuslu, her sene yaklaşık 5 milyon turistin ziyaret ettiği şirin sahil kasabası, ülkenin en yaşanılası yerlerinden. Kasaba nüfusunun büyük bölümü yaşlı ve emeklilerden oluştuğu için ülke folklorunda “God’s waiting room” (Tanrının bekleme odası) olarak nam salmış. Kasabanın takımı AFC Bournemouth, al-kara renklerinden dolayı futbol âleminde “The Cherries” (Kirazlar) olarak biliniyor. 2000’li seneler düşüşü ve yükselişi yaşadıkları zamanlar. 2008’de Ada futbolunun 3. Ligine düştüler, o sezon takımın başına getirdikleri Eddie Howe’un liderliğinde 6 sezonda 3 terfi yaşayarak Premier Lig’e yükseldiler. 2020’de yaşadıkları düşüşten önce 5 sezon elitler liginde boy gösterdiler.

***

2016-17 sezonunda ligi 9. sırada tamamladılar, tarihlerindeki en iyi Premier Lig derecesi. Bu yazının yazıldığı zamanlarda Championship’te 20 maçta 42 puanla Fulham’ın 1 puan arkasında, 2. sıradalar. Yeri gelmişken hocaları Scott Parker’a da selam çakmadan geçmeyelim, Fulham’ın teknik direktörlüğünü yaptığı, Premier Lig’e yükseldikleri sezonda takımın golcüsü Mitrovic 41 maçta 26 golle takımını sırtlayan oyuncu olmuştu. Ancak sonraki sezonda elitler liginde hocası Parker ile arası açıldı, onun döneminde ligde sadece 13 maçta forma giyebildi. Hikâyenin sonrası bilindik, Parker, Fulham’dan ayrılıp Bournemouth’un yolunu tuttu, Mitrovic yeni hocası Marco Silva’nın liderliğinde parladı, bu sezon 19 maçta 21 golle gol krallığı sıralamasının zirvesinde…

Siyah beyaz Fulham 4-2-3-1 dizilişinde, ileri uçta Mitrovic’in arkasında, Wilson, Kebano, Carvalho üçlüsü. Bournemouth 3-5-2 dizilişinde, ileri uçta Christie, Solanke ikilisi. İki takımın 9 numaraların bu sezon toplamda 36 golü var. İlk bölümde 2 takım da temkinli, ev sahibinin 3. bölgede baskısına rağmen oyunu ısrarla geriden kuruyor Bournemouth. 3’te gelişen Bournemouth atağında Smith’in yerden vuruşu Fulham kalesinde Rodak’da kalıyor. Bir dakika sonra bu kez Fulham pozisyon yaratıyor, Kebano sol çaprazdan vuruşunda kaleci Travers’ı geçemiyor. İlk 10 dakikada misafir takımın topa sahip olma oranı yüzde 72. 11’de Kebano ile bir kez daha yokluyor rakip kaleyi Fulham, 7 numara soldan içe döndüğü ve vuruş fırsatı bulduğu anlarda tehlikeli. Maçın ilk sarı kartını 15’te Bournemouth’un defansif orta sahası Cook görüyor. 2 takımın da orta sahayı çabuk geçtiği dakikalarda sağ kanatta Billing ile etkili Bournemouth, 21’de onun ortasında Solanke müsait pozisyonda kafayla kaleyi bulamıyor. 30’da gole yaklaşıyor Bournemouth, Solanke’nin savunmayı geçip uzak köşeye vuruşu az farkla dışarda. Devrenin son bölümünde amansız baskıyı kuruyor ev sahibi, solda Kebano, sağda Wilson geniş alanları iyi kullanıyor. Bitime yakın önce Mitrovic’in, sonrasında Wilson’un gollük vuruşlarında kalesine siper oluyor Cook. Tempolu, izlemesi keyif veren, Fulham’ın topa yüzde 62 oranında sahip olduğu, rakip kaleyi 13 kez yokladığı 3 dakika uzatılan devre golsüz kapanıyor.

***

2. devrenin hemen başında öne geçiyor Bournemouth, başlama vuruşundan 6 saniye sonra üç pasta rakip kaleye gidip Billing’in savunma arkasına pasını ağlara gönderen Solanke. Golün şokunu atlattıktan sonra yeniden baskıyı kuruyor Fulham, ancak kenar ortalarında rakip savunmayı geçemiyorlar. 52’de Fulham’da sarı kartı gören Carvalho. Tüm baskısına rağmen final paslarında aceleciler, 3. bölgede gereksiz top kayıpları yapıyorlar. 61’de duran top organizasyonunda Seri’nin ortasında Mitrovic’in kafa vuruşu az farkla dışarda, beraberlik için yükleniyor ev sahibi. 70’te Fulham’da Seri ve Carvalho’nun yerlerine Cairney ve Cordova-Reid sahada. Son bölümde tempoyu düşürme gayretinde misafir takım, 77’de duran top organizasyonunda Cairney’nin ortasında Mitrovic yakın mesafeden kafayla kaleci Travers’ı geçemiyor. 81’de Mitrovic’in kafa vuruşunu köşeden çıkartıyor Travers, dönen topu müsait pozisyonda ağlara gönderemiyor Kebano. Bitime 5 dakika kala beraberliği yakalıyor Fulham, Cairney sağdan ortalıyor, savunmadan gelen Adarabioyo kafayla bitiyor, yıkılıyor Craven Cottage tribünleri. 4 dakika uzatılan maçta başka gol olmayınca 19.020 taraftarın şahitliğinde puanları paylaşıyor 2 takım, Fulham zirvedeki yerini koruyor. Maçın adamı Bournemouth kalecisi Travers.

***

Maçtan sonra Bournemouth’un hocası Scott Parker’a, hocalığını yaptığı, formasını giydiği Fulham’a başka bir takımla gelişiyle ilgili duygularını soruyorum. Fulham’da güzel zamanlar geçirdiğini ancak futbolda duygusallığa yer olmadığını, profesyonel olarak yeni takımı Bournemouth’un başarısı için çalıştığını, kariyerinde başka bir sayfa açtığını dile getiriyor ve ekliyor, Fulham taraftarlarına bana gösterdikleri sevgi için teşekkür ederim…

Ziya Adnan

6 Kasım 2021