Robin Hood’un Takımı…

Robin Hood’un Takımı…

Uzaklardan…

We are the best; Nottingham Forest…

İngiltere’nin kuzeyinde, East Midlands bölgesinde, Leicester ve Derby şehirlerinin hemen yanıbaşında yer alan Nottingham, 300 bine yaklaşan nüfusu ile şehirden çok tarihi bir kasabayı andırır. 1800’li yılların sonundan beri şehir statüsüne sahip olmasına rağmen nüfusu fazla artmamıştır. Robin Hood efsanesi, üniversitesi ve katedrali ile başkent Londra’nın kalabalık, gürültülü manzarasından uzakta kendi halinde yaşamını sürdürür. Öğrenci nüfusun yoğunlukta oldugu şehir, Londra’nın ardından en hareketli gece hayatına sahip olmakla ün yapmış; ülkenin en eski pub’u olan Ye Olde Trip to Jerusalem 1189 senesinden beri ayakta kalmış, ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Şehrin iki profesyonel futbol kulübü Nottingham Forest ve Notts County, Trent nehrinin karşılıklı kıyılarında, özlemle eski günlerine dönmeyi beklerler. Biri dünya futbolunun en eski profesyonel kulübü olmasıyla bilinirken, 1862 senesinde, “Gentlemans Club” olarak kurulmuş, ilk senelerinde maçlarını Nottingham kalesinin surları içinde oynamıştır. Renkleri siyah-beyaz olan Notts County, İngiltere futbol liginin kurucu kulüplerinden biridir ve “Magpies” adıyla bilinir. İtalyan futbolunun en eski kulüplerinden olan Juventus, renklerini Notts County’den almıştır. Günümüzde maçlarını 20.300 kapasiteli Meadow Lane Stadı’nda oynayan takım, Premier Lig’in iki küme altında League One’da mücadele vermektedir. Tarihi boyunca 12 kez bir üst lige terfi ederken, 15 kez de küme düşmenin acısını yaşamış Notts County, Premier Lig’in kurulduğu sene küme düşmüş, bir daha da lige geri dönememiştir. Buna rağmen hemen her maçını tıka basa dolu tribünler önünde oynar.

Diğeri ise bir zamanlar Avrupa futbolunda nam salmış, sonra düşüşe geçmiş, eski şaşaalı günlerine dönmenin özlemiyle yanıp tutuşan bir takımın hikâyesini anlatır. Bu yazı Robin Hood’un takımına…

***

Nottingham Forest FC…

Kuruluşu 1865 senesine dayanan kulüp, tıpkı kapı komşusu Notts County gibi futbol liginin kurucu kulüplerinden biridir. Yazılanlara göre, “Forest” lakabı Robin Hood’un yaşadığı Sherwood Ormanları’ndan gelmektedir. Şehrin kuzeyinde yer alan “Forest Recreation Ground”, takımın maçlarını oynadığı ilk saha olduğundan takımın adına “Forest” eklenmiştir

İlk kupasını 1898 senesinde kazanmış, aynı kupayı bir daha kazanabilmek için 1959 yılına kadar beklemek zorunda kalmıştır. 1970’li yılların ortalarına kadar Ada futbolunun vasat takımlarından biri olan, hatta uzun zaman ikinci ligde çile çeken Forest’e hayat veren teknik direktör, 20 Eylül 2004 tarihinde mide kanserine yenik düşerek 69 yaşında aramızdan ayrılan Brian Clough’dır.

Takvimler 6 Ocak 1975’i gösterirken, o dönemde Forest’in kapı komşusu Derby County’nin başında şampiyonluk yaşamış, ancak yönetimle yaşadığı sorunlar nedeniyle görevden ayrılmış Brian Clough, Forest’in teknik direktörlüğüne getirilir. Futbol tarihini yazan kitaplar, o günü Forest’in makûs talihinin değiştiği gün olarak kabul eder. Göreve geldigi dönemde ikinci ligin 13. sırasında yer alan takımla ilk zaferini Federasyon Kupası maçında Tottenham Hotspurs’e karşı yaşayan Clough, bir sonraki sezonda takımı toparlar ve o sezon ligi 8. sırada bitirirler.

1976 senesinin Haziran ayında, eski yardımcısı Peter Taylor’un göreve gelmesiyle takım çıkışa geçer ve 1976–1977 sezonunda birinci lige terfi eder. Bir sonraki sezon, Lig Kupası finalinde Liverpool’u 1–0’lık skorla geçerek kupayı kazanırken, şampiyonluk kupasını da müzesine götürür.

O sezon Forest, en yakın rakibi Liverpool’a yedi puan fark atmıştır. 1978–79 sezonun sonunda, Münih Olimpiyat Stadı’nda Molmö’yü 1–0 ile geçip, eski adıyla “European Cup”, yeni adıyla Şampiyonlar Ligi’ni kazanarak kupayı şehrine götürür. Bir sonraki sezon, bu kez Madrid’de oynanan finalde yine onlar vardır. Unutulmaz kaleci Peter Shilton’un mükemmel oynadığı maçta, Hamburg’u 1–0 yenerek ikinci kez kupayı kazanır.

Döneminin en önemli kalecilerinden Shilton’la birlikte, o takımda Viv Anderson (sağ bek, İngiltere Ulusal takımında forma giymiş ilk zenci futbolcu), orta sahada Martin O’Neill, forvette Ada futbolunun ilk milyon Sterlin’lik transferi Trevor Francis, kanat oyuncusu John Robertson, golcü orta saha Archie Gemmill, ve Kenny Burns yer almıştır.

***

1983–84 sezonunda, bu kez UEFA Kupası’nda yarı finale yükselen Forest, Anderlecht takımına yenilerek kupadan eleniyor, ancak o maçtan sonra Belçika takımının hakeme rüşvet verdiği ortaya çıkıyordu. Kısa süre sonra, gazeteler o maçın hakeminin bir trafik kazasında hayatını kaybettiğini yazdılar.

Brian Clough’un, Nottingham Forest’le 18 yıl süren birlikteliği 1993 senesinin Mayıs ayında son bulur. O sezon, Clough’un oğlu Nigel’ın da forma giydiği Forest küme düşer.

İngiliz futbolunda 16 sene süren Forest kasırgası son bulmuştur…

***

Günümüzde, Premier Lig’in bir alt ligi olan Chamspionship’de eski parlak günlerine dönmeyi bekliyor; yeni futbol nesillerinin hiç bilmediği, en fazlasından büyüklerinden dinleyebilecekleri futbol efsanesi ”Forest”. Bu yazının yazıldığı saatlerde lig lideri QPR’ın gerisinde dördüncü sırada… Hemen her maçta, 1865 senesinden bu yana takımına ev sahipliği yapan 30.576 kapasiteli The City Ground Stadı’nın kalabalık tribünlerinde, o çok bilindik tezahürat yankılanır:

Far have we travelled

And much have we seen
Goodison, Anfield are places we’ve been
Maine Road, Old Trafford still echo to the sounds
Of the boys in the Red shirts from City Ground
City Ground,
Oh mist rolling in from the Trent
My desire is always to be there
On City Ground…

 

Biz çok uzak yerlere gittik;
Ve çok şeyler gördük
Goodison, Anfield, Maine Road, Old Trafford;
Hala seslerimiz yankılanır
City Ground’un kırmızı formalı çocuklarının sesleri;
City Ground
Trent nehrini bir sis bulutu kaplar
Ve benim tek isteğim
Hep orada olmaktır
City Ground…

 

Ziya Adnan

20 Şubat 2011
RobinHoodunTakimi