Marine de var, Crawley Town da…

Uzaklardan…

Federasyon Kupası 3. tur maçları… Ada futbolunun devlerinin yer aldığı turda 8. Lig temsilcisi Marine de yer bulmuş kendine, muhtemel kupanın en güzel hikâyesi. Liverpool’un Crosby kasabasında 1894 senesinde kurulmuşlar, mabetleri Rossett Park 3.185 kapasiteli. Takıma dair güzel hikâyelerden biri eski hocalarından Roly Howard, 1972-2005 arasında 33 sene takımın başında kalmış, 1.975 maç dile kolay. Guinness Rekorlar Kitabı’na dünya futbolunun en uzun süre görev yapan teknik direktörü olarak geçmiş. Kupada evlerinde Kane’li, Son’lu Tottenham Hotspur’u ağırlayacaklar, onlar adına kupa finali! İki takım arasında lig sıralamasında 162 takım var, kupa tarihinin rekoru. Sahalarını çevreleyen tel örgülere hemen arkadaki evlerin numaralarını yazmışlar, top toplayıcı çocuklar maçtan sonra evlerin kapılarını çalıp bahçelere kaçan topları isterlermiş. Malum amatör takımlar için top kıymetli. Maç için Tottenham’a ayrılan soyunma odası normal zamanlarda düğün resepsiyonları, doğum günü partileri için kiralanan bir odaymış, Tottenham’ın muhteşem stadıyla kıyaslanınca amatör işi!

Ama hikâyeleri enfes, takımın kadrosunda öğretmen de var, sağlık çalışanı da, çöpçü de hepsi amatör. Federasyon Kupası’nın güzelliği diyelim, futbol romantikleri için bulunmaz maçlar, anılar. Daha önce de yazmıştım, kupa maçları keşke hep alt lig takımının sahasında oynansa, tek maç üzerinden, tüm takımlar aynı torbada, ne çıkarsa bahtına. Malum kupa dediğin küçüğün büyüğü devirme ihtimaliyle güzel…

Büyüğe devirme dedik madem, kupada Championship takımı Derby County’i eleyen Chorley’e de selam çakmadan geçmeyelim. Derby County’nin dört küme altında 6. Lig’de mücadele ediyorlar. Hocaları Jamie Vermiglio ilkokul öğretmeni, turu geçmenin kasalarına 400 bin sterline yakın para getireceğini vurguluyor ve devam ediyor: “Bizim gibi amatör takımların büyümesi için kaynak önemli.”

***

Londra’da buza kesen bir Pazar günü 4. Lig temsilcisi Crawley Town, evinde Premier Lig takımı Leeds United karşısında. 105 bin nüfuslu kasaba başkent Londra’ya yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta. 13. yüzyıldan sonra cuma günleri kurulan pazar nedeniyle “Pazar Kasabası” olarak nam salmış, enfes sahil şehri Brighton ile başkent Londra arasında yer alması ve dünyanın sadece tek piste sahip en işlek havaalanına yakınlığı zaman içinde önemini artırmış. Kasabanın takımı bu sezon yükselişte, 6. sırada play-off potasında zirveye göz kırpıyorlar. Tarihlerinde Premier Lig takımlarıyla üç kez karşılaşmışlar, üç maçı da kaybetmişler. Takımın başkanı Ziya Eren, 2009’da Kayseri Erciyes’in de başkanlığını yapmıştı…

4-3-1-2 dizilişinde Crawley Town, gol umutları Nichols ve 10 numaralı Nadesan. Leeds United oyuna ağırlığını koyuyor ama final paslarında aceleci. Topa yüzde 75 oranında sahip oldukları, rakip kaleyi altı kez yokladıkları devre golsüz kapanıyor.

Crawley, 50’de muhteşem bir bireysel golle öne geçiyor. Tsaroulla ceza sahasının dışında kaptığı topla ceza sahasına iniyor, soldan uzak köşeye sert vuruyor. Tottenham Hotspur’ün akademisinde yetişmiş, geçirdiği araba kazasından sonra bir sene sahalardan uzak kalmış. 7. profesyonel maçında enfes gole imza atıyor. Şoku atlamadan kalesinde ikinci golü görüyor misafir takım, 53’te Nichols’un pasında sağdan savunma arkasına sarkan Nadesan sert vuruyor, kapattığı köşeden topu kalesinde görüyor Leeds kalesinde Casilla. Premier Lig takımından dönüş bekleyenleri yanıltıyor kupa maçı. 70’te duran top organizasyonunda farkı üçe çıkartıyor Crawley, Nadesan’ın vuruşunu Casilla çıkartıyor, devamında Leeds savunmasının uzaklaştıramadığı topu ağlara gönderen stoperleri Tunnicliffe. Kalan dakikalarda başka gol olmayınca lig sıralamasında 62 basamak üzerindeki rakibini eliyor Crawley Town, kasabanın sevilesi takımı. Bu sene 125. yaşlarını kutlayacaklar, köklü tarihlerinin büyük bölümü amatör kümelerde geçmiş, fırsat bulursanız gelecek turda maçlarını kaçırmayın derim.

Ziya Adnan

13 Ocak 2021