Doğu Londra’nın Futbol Akademisi, West Ham United FC…

Doğu Londra’nın Futbol Akademisi, West Ham United FC…

Uzaklardan…

I’m forever blowing bubbles,

Pretty bubbles in the air.
They fly so high,
Nearly reach the sky,
Then like my dreams,
They fade and die.
Fortune’s always hiding,
I’ve looked everywhere,
I’m forever blowing bubbles,
Pretty bubbles in the air.

Doğu Londra… Newham…

Beyaz nüfusun azınlıkta kaldığı, çoğunluğu Asyalı göçmenlerin oluşturduğu Newham, 2001 sayımında %24,2 Müslüman nüfusuyla İngiltere’de Müslümanların en yoğun yaşadığı ikinci bölgedir ve şehrin en kozmopolit bölgelerinin başında gelir. İşçi Partisi’nin kalesi olarak bilinen bölgede yer alan University of East London, 23 binin üzerinde öğrencisi ile İngiltere’nin en popüler üniversitelerinin arasında yerini almıştır.

Newham’ın güneyinde bir zamanlar tersaneleri ile bilinen Docklands, uğradığı büyük değişim sonucu günümüzde görkemli binaların, pahalı malikânelerin yer aldığı, eskinin ve yeninin birbirine karıştığı yer olarak göze batar. Avrupa’nın en yüksek ikinci binası, 90’lı yıllarda IRA tarafından hedef seçilmiş Canary Wharf’ın yakınlarında, 1700’lü senelerden bu yana ayakta kalmayı başarmış, “The House They Left Behind” pub’u bilhassa hafta sonlarında ziyaretçi akınına uğrar.

Bu yazı, o tarihi semtin Upton Park mahallesinde yer alan, Ada futbolunda “Çekiçler” (The Hammers) olarak bilinen, demir işçileri tarafından kurulmuş, zaman içinde nice yıldızları futbola kazandırmış, o köklü takıma…

***

West Ham United FC…

1895 senesinde, Thames Ironworks çalışanları tarafından “Thames Ironworks FC” adıyla kurulan kurulan kulüp, 1900 senesinde “West Ham United FC” olarak isim değiştirdi. Günümüzde takıma evsahipligi yapan Upton Park Stadı’nda, ilk maçını 1904 senesinin yaz aylarında ilerleyen zamanlarda ezeli rekabetin içine gireceği güney Londra’nın Millwall’una karşı, 10.000 taraftarının önünde oynadı ve o maçı 3–0 kazandı.

1950’li yılların sonuna kadar ikinci liglerde mütevazı mücadelesini sürdüren takım, 1958 senesinde Ted Fenton’un teknik direktörlüğünde 1. lige yükseldi. 1961 senesinde Fenton’un yerine göreve gelen Ron Greenwood’un takımı, 1964 senesinde Federasyon Kupasını, bir sonraki sezon da Avrupa Kupa Galipleri Kupasını kazandı. 1966 senesinde Dünya Kupasını kazanan İngiltere Milli Takımında, o yıllarda West Ham United forması giyen üç önemli yıldız vardı: Bobby Moore, Martin Peters ve Geoff Hurst…

Şimdilerde Upton Park Stadı’nı ziyaret edenleri karşılayan “Championship” abidesi, bu üç futbolcuyla birlikte o Dünya Kupasını kazanmış Evertonlu Ray Wilson’un kupayı kaldırışını anlatır.

1976 senesinde, bir kez daha Kupa Galipleri Kupasında final oynayan West Ham, o maçı 4–2 kaybederken, 1978 senesinde ikinci lige düştü. 1980 senesinde, daha önce hiçbir takımın başaramadığını başaran bordo-maviler, Federasyon Kupasını kazanan ilk 2. lig takımı oldu. Ertesi yıl aynı başarıyı, uzaklarda bir ikinci lig takımı olan Ankaragücü Türkiye Kupasını kazanarak yakalayacak ve tarihe geçecekti. West Ham, 1981 senesinde tekrar 1.lige dönerken, 1986 senesinde ligi 3. bitirerek tarihindeki en başarılı lig derecesini elde ediyordu.

***

1989 sezonunun sonunda bir kez daha küme düşerken, inişli çıkışlı sezonlardan sonra 1993 senesinde Premier Lig’e dönüş yaptı. 1994 senesinin Ağustos ayında teknik direktörlük görevine gelen doğu Londra kökenli ve ailecek West Ham United taraftarı Harry Redknapp’le birlikte çıkışa geçerken, 1998–1999 sezonunu 5. sırada bitirdi. O yıllarda takımın öne çıkan isimleri arasında, günümüzde Manchester United’ın kaptanlığını yapan savunma oyuncusu Rio Ferdinand vardı.

2000–2001 sezonunun sonunda, Redknapp kulübün başkanı ile anlaşmazlığa düşüyor, yerini genç takım hocası Glenn Roeder’a bırakıyordu. Yeni teknik direktörün ilk sezonunda ligi 7. sırada bitiren “Çekiçler”, bir sezon sonra bir kez daha küme düşüyor, beyin tümörü teşhisiyle tedavi gören Roeder 24 Ağustos 2003’de görevi bırakıyordu.

2003 senesinin Ekim ayında göreve gelen Alan Pardew, 2004–2005 sezonunun sonunda West Ham United’ı tekrar Premier Lig’e çıkarmayı başardı. Bir sonraki sezonu 9. bitirirken, Mayıs ayında Liverpool’a karşı oynanan Federasyon Kupası finalini penaltılar sonucunda kaybediyordu.

2006 senesinin Ağustos ayında doğu Londra takımının iki Arjantinli yıldızı kadrosuna kattığını yazdı gazeteler. Carlos Tevez ve Javier Mascherano. O senenin Ekim ayında Eggert Magnússon başkanlığındaki İzlandalı konsorsiyum, West Ham United’ı satın aldı. Alan Pardew kovulurken, yerine Charlton Athletic takımında başarılı bir sezon geçiren Alan Curbishley getirilmişti. Tevez ve Mascherano transferlerindeki yolsuzluk söylentileri üzerine İngiltere Futbol Federasyonu’nun başlattığı soruşturma, kulübe kesilen 5,5 milyon Sterlin’lik para cezası ile sonuçlandı. Kaderin cilvesine bakın, son 9 maçın yedisini kazanan takımın kümede kalmasında en büyük pay sahibi Tevez olacaktı…

Düşme korkusu geçirmediği 2007–2008 sezonunu 10. sırada bitiren West Ham, yeni sezonda yeniden çalkantılarla gündeme geliyordu. Başarılı teknik adam Alan Curbishley, 2008 senesinin Eylül ayında takımı bırakıyor, yerine Chelsea’nin eski yıldızı İtalyan Gianfranco Zola geliyordu. O sezonu ezeli rakibi Tottenham’ın üzerinde, 9. sırada bitiren takım Avrupa kupalarına katılmayı kıl payı kaçırıyordu.

West Ham, geçtiğimiz sezonu maddi sıkıntılar ve küme düşme korkusu içinde geçirirken, bu sezonun başında Zola ile yollarını ayırıp, göreve Avram Grant’ı getirdi…

***
Ada futbolunun “futbolcu fabrikası” olarak bilinen, bilhassa akademisi ile ünlü West Ham United’ın yetiştirdiği yıldızlar arasında Paul Ince, Tony Cottee, Rio Ferdinand, Joe Cole, Frank Lampard, Michael Carrick, Glen Johnson, Jermain Defoe, John Terry yer almaktadır.

2009 senesinin Aralık ayında, henüz 26 yaşında sakatlık yüzünden futbolu bırakmak zorunda kalan Dean Aston’la birlikte yakın geçmişte takımın formasını giymiş yıldız futbolcular arasında Paolo Di Canio, Carlos Tevez, Craig Bellamy, Javier Mascherano bulunmaktadır.

Bu vesileyle, profesyonel futbola Crewe Alexandra takımında başlamış, 2000–2005 seneleri arasında adını duyurmuş Dean Ashton’u da anmak gerekir. Ocak 2006’da Norwich City’den West Ham’a 7 milyon Sterlin karşılığında transfer olan golcü, Ada futbolunun parlayan yıldızlarından biriydi. Ancak ayak bileğinden geçirdiği sakatlık nedeniyle kariyerini erken noktaladı.

West Ham United’a dönersek… Tarihi boyunca sadece 15 teknik direktörle çalışmış takımın ilk yabancı teknik direktörü 2008 senesinde göreve gelen, sonrasında yerini Avram Grant’a bırakan, yakın geçmişte Chelsea forması giymiş Gianfranco Zola’dır.

Futbol kitapları, güney Londra’nın yaramaz çocuğu Millwall ile aralarında ciddi husumetin nedenini iki aileye bağlarlar. Bir tarafta azılı “Kray kardeşler” (West Ham United) taraftarları, diğer tarafta Millwall fanatiği çingene kökenli “Richardson ailesi”… Bu iki ailenin fertleri birbirlerinin bölgelerine girmemeye özen gösterirler. Zaman içinde aradaki kan davası o kadar büyür ki, bu iki takımın aralarında oynadıkları maçlarda şiddet görüntüleri hiç eksik olmaz.  İşte o husumetin anlatıldığı “Green Street Holigans” filmi izlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir.

***

Bu yazının yazıldığı saatlerde, West Ham United, Premier Lig’in 19. sırasında, oynadığı 33 maçta topladığı 32 puanla küme düşme potasının tam içinde… Evinde oynadığı son maçta, 34.672 taraftarın önünde Aston Villa’ya son dakikada yediği golle yenilirken, kalan beş maçında Premier Lig’e tutunmaya çalışacak.

Ve bordo-mavili takıma gönül verenler, tıpkı 2006 senesindeki gibi yeni bir mucizenin, bu kez Tevez’siz gerçekleşmesini bekleyecek…

Ziya Adnan
24 Nisan 2011

 

WestHamUnited